Liečba COVID-19 monoklonálnymi protilátkami

Liečba protilátkami  COVID-19

NsP Sv. Jakuba, n.o., Bardejov je zaradená medzi nemocnice, kde sa v indikovaných prípadoch podávajú monoclonálne protilátky (monoclonal antibody – MAB)  proti COVID -19.

Liečba protilátkami je vhodná vo včasnej fáze ochorenia COVID-19 u pacientov s najvyšším rizikom.

Podmienkou je pozitívny PCR test

Cieľom liečby je zabrániť úmrtiu alebo hospitalizácii. Protilátky sa podávajú u pacientov, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu, alebo aj pacientom, ktorí musia byť z nejakého iného špecifického dôvodu ako ochorenie COVID-19 hospitalizovaní.

Podávaním liečby sa zníži pravdepodobnosť hospitalizácie u  pacientov s ochorením COVID-19 až o 70%.

Liečbu indikuje všeobecný lekár pre dospelých u ktorého je pacient v zdravotnej starostlivosti, ktorý zabezpečí podanie liečby na základe objednania.

Protilátky sa podávajú na Urgentnom príjme NsP Sv. Jakuba, n.o., Bardejov  , kde po podaní lieku má pacient zostať monitorovaný 1 hodinu.

V prípade potreby ohľadom liečby kontaktujte svojho všeobecného lekára.

S úctou

MUDr. MariánPetko, MPH